Panik Atak - Alanya Psikolog

Birdenbire kendini gösteren ve belli bir duruma bağlı olan, genellikle kişinin fiziki varlığını da etkisi altına alabilen büyük korku hali panik atak olarak adlandırılır. Panik atak sahibi kişiler yoğun korku ve huzursuzluk anında aniden korkuya kapılırlar. Bu korku 10 dakikada en üst seviyeye ulaşarak, vücut ve düşünce anlamında 13 tane belirti görülür. Bu belirtilerin en az dördü bu kaygı nöbetini oluşturmaya yeter.

Panik bozukluğun tüm ömür boyunca görülmesi %1.5-3 arasındadır. Bu hastalığın ¾’ünü kadın hastalar oluşturur. %2.1 kadınlarda ve %0.6 oranında erkeklerde görülen bu hastalıkta kişilerin 1/10’u tüm hayatları süresince bir kez panik atak geçirir ve bunların ortalama 1/6’sının hastalığı panik bozukluğa dönüşebilmektedir.

Panik Atak Kaygı Nöbetleri Nelerdir?

Panik atak kaygı nöbetleri, kişinin vücudunu aniden sarar. Bu bağlamda kişi yoğun korku ve huzursuzluk durumuna geçer.

 • Yüksek hızda kalp atışı ve kalp sesini duyacak şekilde hissetme, kalp çarpıntısı
 • Uyuşma, karıncalanma, yanma, hissizlik
 • Terlemeye başlama
 • Nöbet geldiği zaman kalp krizi geçiriyor gibi hissetme veya ölme korkusu
 • Vücutta titreme ya da sarsılıyormuş hissi
 • Kişinin kontrolsüz kalacağı endişesi, delirecekmiş gibi düşünme ve korku hissi
 • Boğulma, nefesi doğru şekilde alamama, nefes yetmezliği hissi
 • Çevreyi farklı algılama, etrafın gerçek değil de olağandışı, farklı gibi algılama
 • Soluğun kesilmesi, tıkanma
 • Başın dönmesi, kafa bölgesinde sersemleme hissi, bayılma hissi
 • Üşüme, soğuk ya da sıcak basma, ürperti, hamama giriyormuş hissi
 • Bulantı veya karın bölgesinde ağrı ya da karında oluştuğu düşünülen rahatsızlık
 • Göğüste rahatsızlık hissi ve göğsün ağrıması

Panik Atak Hangi Durumlarda Görülebilir?

Panik atak bozukluğu, bazı durumlarda kendini gösterir. Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), sosyal fobu ve diğer fobiler, saplantı-zorlantı bozukluğu, madde kullanımına veya vücutsal hastalığa bağlı kaygı bozuklukları durumlarında panik atak görülebilir. Panik atak, sebep olmadan ani bir şekilde de başlayabilir. Kimi zaman da belli durum ya da ortamlarda kendini gösterir. Bir örümcek ya da fare korkusu, topluluk karşısında konuşamama, toplum içinde yemek yiyememe gibi durumlar, bu duruma örnektir.

Panik bozukluk iki şekilde olabilir. Agorafobili panik bozukluk ve Agorafobisiz panik bozuklukta, kişi yalnız kalmaktan korkar. Bu rahatsızlığa sahip kişi, topluma açık yerlerde olmaktan korku duyar. Çünkü o ortamdan uzaklaşmanın kolay olmayacağı, kaçamayacağını düşünür. Bunun yanında iki panik bozukluk arasında ortak özellikler vardır. Tek başına dışarı çıkamazlar, kalabalık caddeleri kullanamaz, marketlere giremezler. Tünel, köprü, asansör gibi kapalı ortamlarda kalamazlar. Metro, uçak, otobüs gibi araçlardan mümkün olduğunca kaçınırlar. Çok ileri olan durumlarda kişi evden daha çıkmayı reddedebilir. Sosyal ilişkiler iyice bozulmaya başlar.

Panik Bozukluğun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Panik bozukluk tedavisi için kullanılan ilaçlar en az 2-3 ay kullanılmalı ve doz ayarı yavaş yavaş yükseltilmelidir. Tedavi süresince ikinci aşama bilişsel davranışçı tedavidir. Bu tedavide kişinin panik atak nöbetleri ile ilgili yanlış bildikleri ve bu konudaki inanmış olduğu şeyler gösterilir. Vücudunda meydana gelen tüm belirtilerin, verdiği tepkileri, vücudunda olup bitenleri yanlış anlayıp algıladığı ufak hislerin kötücül olmadığını anlaması sağlanır.

Panik atak bozukluğu tedavisi için daha fazla geç kalmadan danışmanlık hizmeti almanız gerekir. Tedaviyi başlatmak ve bu rahatsızlığın aslında hayatınıza mani olmamasını sağlamak için profesyonel destek alınmalıdır. Alanya Psikolog Danışmanlık Merkezi’mizden randevu alabilir, uzman ekibimiz ile iletişime geçerek tedavi süreci ile ilgili detaylı bilgi alarak tedavinizi başlatabilirsiniz.