Öfke Kontrolü - Alanya Psikolog

Psikolojik rahatsızlıklarından biri olan öfke kontrol bozukluğu, getirdiği birçok olumsuzluklar yüzünden tedavisi muhakkak yapılması gereken bir psikolojik rahatsızlıktır. Öfke kontrolü çoğunluklu çok eskilerden birikmiş stres ve öfke belirtileri sonunda ortaya çıkabilmektedir. Diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi öfke kontrolünde de ilk başta bireyin kendisi olmak üzere çevresindeki diğer bireylere de zararlı olabilmektedir. Yani bu rahatsızlığa sahip birisi hem kendisine hem de çevresindeki insanlara rahatlıkla zarar verebilecek konumdadır.

Öfke Kontrolü Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

 • Kişinin çocukluk döneminde yaşamış olduğu psikolojik travmalar
 • Bireyin suçluluk duygusu hissetmesi
 • Kişide dışlanmışlık duygusu
 • Ekonomik nedenler
 • Aile içi şiddet
 • Evli ise eşinden boşanma
 • Farklı psikolojik rahatsızlıklar
 • Epilepsi bir diğer adı ile Sara hastalığı

Hem yetişkinlik döneminde hem de çocukluk döneminde yaşanan psikolojik travmalar sonucu öfke kontrol bozukluğu yanında farklı olumsuzlukları da getirir. Bu durum ise, rahatsızlık tedavi edilmezse kişiyi ruhsal bunalıma kadar götürür. Bu yüzden böyle bir rahatsızlığınızın olduğunu düşündüğünüzde muhakkak konunun uzmanına görünmeniz gerekir.

Öfke kontrolü bozukluğu tanısı koyabilmek için bazı basit yöntemler takip edilebilir. Kişinin geçmiş hikayesi tüm detayları ile incelenir ve sonraki dönemlerde yaşadığı travmalar varsa bu travmalar da herhangi bir nokta atlanmadan analize edilir. Bu süreçler bittikten sonra kişilik testleri ve bu testler sayesinde kişinin ruh hali tespit edilir. Bu ruh haline göre de kişinin tedavi yöntemi belirlenir.

Öfke Kontrolü Bozukluğu Hastalıklara Neden Olabilir Mi?

Sıradan bir psikolojik rahatsızlık olan öfke kontrolü tedavisi yapılmazsa, iyileşmek de o denli zor olur. Öfke kontrolü bozukluğu tedavisinde ilk yöntem psikoterapi yöntemidir. Konunun uzman doktoru tarafından sakinleştirici ilaçlar da verilebilir. Çoğu zaman tedavi kısa sürmektedir. Ancak kişinin rahatsızlığının derecesi de kişinin hastaneye yatmasını belirleyen bir durumdur. Tedavi yapılmayan kişilerde bazı hastalıklar oluşabilir:

 • Kalp rahatsızlıkları
 • Ruhsal hastalıklar
 • Hiper tansiyon
 • Diyabet
 • Beyin hastalıkları

Öfke Kontrolünün Oluşturduğu Olumsuz Sonuçlar Nelerdir?

Öfke kontrolünün oluşturduğu olumsuz sonuçlar birçok tehlikeli risk taşır. Tedavi edilmezse, sonuçları tehlikeli olabilecek durumlara kadar gider. Kişi, sinir krizi geçirdiği zamanlarda ailesi ve çevresindeki insanlar tehlikeli altındadır. Kişi bu sinir krizi süresince çevresindekilere fiziki zararlar verebilir. Çoğu zaman kişi sinir krizi geçirdiği zamanlarda intihara teşebbüs edebilir. Öfke krizi anında sadece insanlara değil ortamda bulunan eşyaların da tehlikede olduğu bilinmelidir. Hatta bazı durumlarda kişi evini, aracını hiç düşünmeden yakma eğilimine girebilir.

Öfke kontrolü bozukluğunda vücutta oluşan olumsuzluklar, vücutta olumsuz şekilde gelişen tepkileri de beraberinde getirir. Vücutta kan basıncı çok hızlı yükselmeye başlar. Kalp atışları daha hızlanır. Nefes alıp vermeler bozulmaya başlar. Kriz süresince ya vücudun tamamı ya da belli bir kısmı titremeyle sarsılır. Kriz, kişinin ne konuştuğunu anlaşılmaz hale getirir. Bilinç kapalı olmasa bile bilinç işlevinde aksamalar oluşmaya başlar. Kriz anında ve sonrasında davranışlarda bozukluklar oluştuğu gibi kişi uzun süre sakinleşemez.

Diğer hastalıklarda olduğu gibi öfke kontrolü bozukluğunda da hastanın bu hastalığı ve tedavi olmayı kabul etmesi çok önemlidir. Eğer hasta bu hastalığı kabullenir ve tedaviyi kabul ederek iyileşme çabası gösterirse çok daha kısa sürede iyileşebilir. Öfke kontrolü bozukluğu kendisiyle beraber bazı birçok olumsuzlukları da yanında getirir demiştik. Bu olumsuzlukların da öfke kontrolü bozukluğu ile tedavi edilmesi gerekir. Eğer bu tehlikeli olumsuzluklar tedavi edilmezse sonuç hasta için çok daha tehlikeli durumlara gelebilir. Bu yüzden hastalığın tedavi edilmesi için siz de uzman doktorlarımızın bulunduğu Alanya Psikolog Danışmanlık Merkezi’miz ile iletişime geçerek profesyonel hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.