Cinsel Sorunlar - Alanya Psikolog

Cinsel sorunlar kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterir. Kadınlar; cinsel soğukluk, orgazm olamama ya da vajinusmus gibi sorunlardan şikayet ederken erkeklerde ise erken boşalma, sertleşme sorunu gibi durumlarla karşı karşıya kalırlar.

Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Cinsel sorun çeşitleri üç başlık altında incelenebilir.

  • Cinsel isteksizlik
  • Sertleşme sorunu ya da ereksiyon (empotans) sorunu
  • Psikolojik sorunlar (psikolojiye bağlı olarak gelişen cinsel sorunlar)

Erkekler genellikle cinsel sorunlarını çok fazla dile getirip yardım arayışı içinde bulunmazlar. Kendilerinde böyle bir yetersizliği görmek istemezler. Cinsel isteksizlik sorununun yanında bir de becerememe (iyi performans gösterememe) sorunu ile ortaya çıkan sertleşme sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Erkeklerin fiziki sorunlarının yanında, eşleriyle yaşadıkları evlilik sorunları veya depresyon da erkeklerde cinsel isteksizliği ortaya çıkarabilmektedir.

Ereksiyon sorunu, cinsel ilişki için gerekli olan ve yeterli sertleşmeyi sağlayamama ya da sürdürememe anlamına gelir. Bu sorun yaşa bağlı olarak yavaş yavaş artmaya başlar. Ereksiyon sorunu, sosyal yönden, psikolojik ve bedensel olarak kişiye olumsuz etkileri vardır. Bu sorun için kişinin her şeyi bir tarafa bırakıp konunun uzmanı bir doktor ile iletişime geçmesi gerekir.

Erkeklerde Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Kişinin ilk önce cinsel problemi ile ilgili olarak ilk bilmesi gereken, fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğudur. Psikolojik sorunların içinde aşırı stres, depresyon, kötü geçirilmiş çocukluk dönemi olabilir. Aynı zamanda cinsel bilgilerde eksiklik ve yanlışlık, geçmişte yaşanması muhtemel cinsel taciz de olabilir. Bunun yanında erkeklerin genelev ya da benzeri şekilde yaşadığı cinsel bir başarısızlık ve eş ile uyumsuzluk da psikolojik sorunların başında gelir.

Genel olarak erkeklerde her zaman için her ortamda cinsel ilişkiye girebileceği gözüyle bakılır. Cinsel hiçbir ortamı kaçırmayan erkekler, hiçbir zaman cinselliği ikinci plana atmaz, reddetmez. Bu yanlış kanı, her ilişkide erkekliğin sınanması anlamına gelir. Bu yüzden erkek artık cinselliğin çekiciliğini bir tarafa bırakarak bu işi nasıl yapacağına odaklandığından sertleşme sorunu fiziksel olmaktan çıkar ve psikolojik sorun olarak kendini gösterir.

Erken boşalma da erkeklerin yaşadığı cinsel sorunların başında gelir. Bu sorunun tam bir tanımı yoktur. Kimine göre erkeğin eşini tatmin edemeden boşalması anlamına gelir. Kimine göre ise erken boşalma, henüz ilişkiye girilmemişken ya da girildikten hemen sonra boşalmanın gerçekleşmesi olarak tanımlanmaktadır.

Erken boşalma sorununun kökeninde çoğunlukla hızla ve suçluluk duyularak yapılan mastürbasyon bulunmaktadır. Eş de erken boşalmadan dolayı şikayetçi olursa erkek bu durumu strese bağlar ve sorun artarak sürmeye, kısırlığa hatta boşanmaya bile götürebilir.

Çok ender rastlanan geç boşalma sorunu birkaç biçimde meydana gelir. Kimi hastalar her türlü koşul altında geç boşalırken bazıları ise ilişkiye girer ve ancak mastürbasyon yaparak boşalabilir. Bir başka grup ise yaşanan uzun ilişkinin sonucunda boşalabilir. Bu gruptakiler çoğunlukla hayatlarını kontrol altında tutmaya çalışan kişilerdir.

Bir başka cinsel sorun ise ağrılı boşalmadır. Bu da çok ender rastlanan bir rahatsızlıktır. Fiziksel sorunların yanında kişinin sıkıntılarına bağlı olarak o bölgedeki kasların kasılması ile oluşur. Çoğunlukla çocukluk dönemi ile başlayan ve daha karışık sorunlara bağlı olarak cinsel fobi de erkeklerin cinsel sorunları arasındadır.

Kadınlarda Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Kadınlarda cinsel isteksizlik görülebilir. Kimi kadın doğal olarak cinselliğe karşı ilgisiz görünür. Bu kadınlar eşleri uyardığı zaman cinsel ilişkiye girer ve orgazm olurlar. Bir başka grup kadında ise cinselliğin başlatılması ve uyarılmasına karşı ilgisizlik vardır. Erken yaşlarda yaşanan olumsuz deneyimler ergenlikte sıklıkla görülür.

Vajinal ıslanmanın, şişme gibi fizyolojik tepkilerin gerçekleşmemesi yetersiz cinsel uyarılma problemini oluşturur. Böyle bir cinsel ilişkide heyecan pek aranmaz. Çocuk doğurmanın sonunda, menopoz sonrasında da uyarılmaya vajinal yanıt çok fazla olmaz.

Orgazm bozukluğu yaşayan bazı kadınlar vardır. Kimi kadın orgazm olmadan da cinselliği yaşayabilir ve zevk alabilir. Kimi kadında ise cinsel ilişki ile orgazm olamazken mastürbasyon ile orgazma ulaşabilir. Primer orgazm oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Ailenin tutumu, cinsellik ile ilgili yetersiz bilgi ile oluşur.

En sık rastlanan cinsel sorun ise vajinismus yani kadın cinsel organının kasılması ve erkeğin cinsel organına giriş izni vermemesidir. Bu sorunda cinsel birleşme imkansızlaşabilir veya kaslar oluşan spazma karşı ağrımaya başlar. Bu rahatsızlıkta spazm yani aşırı kasılma, kadının kontrolüne alamayacağı kadar ağrılı olmaktadır. Ülkemizde oldukça sık rastlanan bu rahatsızlıkta yıllarca evli olup vajinusmus yüzünden cinsel birleşme yaşayamayan çiftler vardır. Ancak bilinçli bir terapi tedavisi ile tedavi yapılabilmektedir.

Genel olarak isteksizlik veya uyarılma sorunu ile görülen cinsel fobi, meniye, penise veya ön sevişmeye izin vermeyebilir. Cinsel fobiler, genç yaşlarda yaşanabilen olumsuz deneyimler, ensest ilişkiler ya da tecavüz gibi durumlarda oluşabilmektedir. Organik nedenlere bağlı olarak gelişen ağrılı cinsel birleşme ise vajina bölgesinde kuruluk ve genişleme olmamasından dolayı oluşmaktadır.

Cinsel sorunlar, kadın ya da erkek fark etmeden birçok kişinin utanarak doktora sorduğu sorulardır. Ancak tedavi edilmediği sürece kişinin tüm hayatını olumsuz etkiler. Eğer kişi evli ise eşiyle sorunlara hatta boşanmalara kadar gidebilir. Bu durumda yapılması gereken şey, uzman bir danışmandan profesyonel destek almaktır. Bunun için Alanya Psikolog Danışmanlık Merkezi’miz ile iletişime geçerek profesyonel hizmet veren ekibimizden detaylı bilgi alabilir ve tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.