Kumar Bağımlılığı - Alanya Psikolog

Çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan kumar bağımlılığı yüzünden birçok aile yıkılmakta, insanlar sevdiklerinden uzaklaşmaktadır. Birçok kişi kumarı gününü hoş geçirmek, daha eğlenceli zamanlar elde etmek hatta dinlenme amacı olarak görmektedir. Kumar; şans ve bahis oyunlarını da içine alır. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan kumar, hem kişilerin hem ailelerin hem de toplumun psikolojisini, sosyal yapısı ve ekonomik yapısını derinden etkileyen bir bağımlılıktır.

Kumarın Risk Faktörleri Nelerdir?

Kumar risk faktörleri, kumarbazlar tarafından kabul edilmese de vardır.

  • Kumar oynayan kişiler her zaman kaybettiklerini geri almanın peşine düşerler. Bu gerçekleşmezse kayıplarını yalanlarla süslemeye çalışırlar.
  • Kumarda oynanan gerekli parayı bulmak için dolandırıcılıktan hırsızlığa, sahtekarlıktan zimmete para geçirme gibi tüm kanunsuz işleri yapabilirler.
  • Kumar, kişinin tüm aile, iş, arkadaş, sosyal hayatını kaybettirir.
  • Kumar bağımlısı kişi; ağır bunalımlar, depresyonlar ve hatta intihar vakaları ile anılabilir.

Kumarın Zararları Nelerdir?

Kumarın zararları, üç şekilde karşımıza çıkar:

  • Kişinin kendisine
  • Aileye
  • Topluma

Kumarın kişiye zararları oldukça fazladır. Kumarın zararları, kişide psikolojik sorunlara neden olur. Maddi kayıplar başlar ve kişi; aile, toplum ve kendisine zararlı hale gelir. Alkol bağımlılığı, madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklara da kişinin kendisini kaptırması içten bile değildir. Kumar bağımlılığı, kişinin ailesine ve çevresine karşı olan sorumluluğunu unutturur.

Kumarın aileye zararları da kişinin hayatını alt üst eder. Kumar bağımlılığı, ailedeki tüm güveni ortadan kaldırır. Kumar parasını bulmak için birçok kişi ile ilişkiler kurulur ve bu ilişkiler ailenin ve bireylerin tüm düzenini bozar. Aile içi şiddet baş gösterir.

Kumarın topluma zararları kişinin toplumdaki yerini sarsacak niteliktedir. Haksız kazanç meşru hale gelir ve kolay para kazanma normal hale gelir. Kanunsuz yapı ve organizasyonlar hem güçlerine güç, servetlerine servet katarlar. Menfaat ve kazanma hırsı toplumsal ilişkilere darbe vurur. Toplumsal ahlak da kötüye gidişten nasibini alır.

Kumar Bağımlısı Kişi Ne Yapmalıdır?

Kumar bağımlısı bir kişi ilk önce, böyle şans oyunlarının, kumarın olduğu yerlerden uzak durmaya çalışmalıdır. Kendisini kumara alıştıran çevreden uzak durmalı ve mümkün olduğu kadar kumar oynayan ve oynatan kişilerden uzaklaşmalıdır. Yaşam tarzının değiştirilmesi, olumsuz düşünceler yerine olumlu düşüncelerin günlük hayata katılması gerekir. Günlük hayatına yetecek kadar para kişinin yanında bulunmalıdır. Kumar bağımlılığı için destek alacağı ve bu konuda güvenebileceği insanlardan yardım istemelidir.

Kumar bağımlılığının tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kumar, ne yazık ki günümüzün en önemli sorunlarından biridir. Kumar bağımlılığın tedavisi kişiler, toplum ve aile için oldukça önemlidir. Kumar, toplumun yapısını değiştirebilen, aileleri yıkan, kişiyi, toplumun dışına atan bir rahatsızlıktır. Patolojik kumar bağımlılığı tedavisi için kişiye göre tedavi programları bulunmaktadır. Ancak tedavinin doğru şekilde ilerlemesi ve kişiyi bu rahatsızlıktan kurtarmanın ilk basamağı, kişinin bu rahatsızlığını, bağımlı olduğunu kabul etmesi gerekir.

Alanya Psikolog Danışmanlık Merkezi’nde kumar bağımlılığı hakkında en detaylı bilgiyi alabilir, tedavi süreci için konunu uzmanı danışanlarımızdan profesyonel hizmet alabilirsiniz.