Karnesi zayıf olan öğrenciler için psikolog ve uzmanlardan ise farklı bir yorum geldi. Çocuğun zayıf olan karnesinden hem öğretmenin hem de velilerin sorumlu olduğunu dile getiren uzmanlar, “Kırık notlar yüzünden sadece öğrencileri sorumlu tutmayın” uyarısında bulundu.
Alanya Psikolog Danışma Merkezi Doktoru Psikolog Alper Günay, karnesinde düşük not bulunan öğrenci velilerini uyardı. Günay, verilen karnelerin sadece çocukların eğitim döneminde verdiği performansları göstermediğini belirterek,  ” Bu bir bütündür. Bu hem öğretmenin performansı hem de velilerin çocuklara karşı olan ilgisinden kaynakladır” dedi.
Bu tür davranışların ilerde de sınav kaygısı gibi sorunlara dönüşebileceğini belirten Günay, bu tür durumlarda sınavların çocuklar için hayati bir önem taşıyacağını ve bununla beraber yaşayacakları stresinde daha fazla olacağını belirtti.
Karne notunun sadece öğrenciye verilen bir not olmadığını hatırlatan Günay, “Karne, hem velilere verilen bir not hem öğretmene verilen bir not hem de öğrenciye verilen bir nottur” diyerek, tek başına bir karne notunun çocuğa yüklenemeyeceğini belirtti.
7 sınıfa kadar iyi bir not alan öğrencinin bundan sonra kötü not almaya başlamasının da bazı sebeplerden dolayı kaynaklandığını belirten Günay, bunlar ergenlik sorunları ve yeni arkadaşlıklardan dolayı olduğunu belirtti.
Rehber Öğretmen ve Öğrenci Koçu Anıl Bakır ise kötü karnenin gelmesindeki sorunun, çocuğu sabah erken saatten geç saatlere kadar çalıştırıp, sosyal hayatla ilişkisini kesmek olduğunu söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir