http://www.yenialanya.com/m/?id=106053

TEOG öncesi sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılır?Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarının çocuklarda kaygı problemini de beraberinde getirdiğini söyleyen Psikolog Alper Günay, çocuklardaki bu kaygının başarısızlığa neden olduğunu belirttiGÜNAY, “Ailelere düşen görev çocukların sınav kaygısı yaşama ihtimallerini düşürmek, sınav kaygılarını azaltmak. Bu noktada tamamen büyük ölçüde aile tavrı etkili. Sonrasında öğretmenlerin ve arkadaşlarının tavrı etkili oluyor. Çalışan, sınavı önemseyen ve iyi bir kariyer planlayan başarı odaklı çocukların en büyük sıkıntısı kaygıdan dolayı bildiği soruları yapamamak, sınav esnasında donup kalmak ve akıllarının birdenbire boş kalması” dedi.
‘BELLİ SEVİYEDE KAYGI GEREKLİ’
Kaygının belli bir noktaya kadar gerekli olduğunu belirten Günay, “Öğrencinin belli bir seviyeye kadar kaygı yaşaması da gerekir. Öğrenci belli bir seviyede kaygı yaşayacak. Öğrenci yaşadığı kaygı sayesinde okula zamanında gitmesi gerektiğini bilecek. Burada öğrenciyi harekete geçirecek olan şey kaygı fakat bunu yoğun şekilde yaşadığında öğrenci bu sefer bildiğini de unutur.
‘BAŞKA ÇOCUKLARLA KIYASLAMAYIN’
Kaygı ilk başta başarıyı arttırsa da optimum seviyeyi geçtikten sonra başarı düşmeye başlar. Öğrenci bildiği şeyleri yapamamaya başlar. Gece sınav ile ilgili kabuslar görebilir. Bu nedenle aileler kesinlikle çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamamalı. Sınavın öğrencinin hayatını belirleyici olduğunu ancak sınavdaki başarısızlığın da onları sevmeyeceğiniz anlamına gelmediğini fark ettirmek gerekiyor” şeklinde konuştu

TEOG öncesi sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılır?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir