OLAY önceki gece saat 01.00 sıralarında Büyük Hasbahçe Mahallesi, Nevzat Bulut Özel Ağaçlandırma Sahası’nda meydana geldi. 06 MAP 66 plakalı otomobiliyle ormanlık alana giden kuyumcu Yusuf Orcun (37), aracını park ettikten sonra eşini aradı ve telefona 6 yaşındaki oğlunu istedi.
OĞLUYLA TELEFONDA VEDALAŞTI
BİR süre oğluyla görüşen Orcun, ardından aracına “Çektiğim ekonomik sıkıntı yüzünden intihar ediyorum” yazılı bir not bıraktı. Orcun, ruhsatlı silahını kalbine dayayarak ateşledi. Silah sesini duyanların ihbarı üzerine harekete geçen jandarma, otoda korkunç manzarayla karşılaştı.
SÜREKLİ AYNI PARÇAYI DİNLEMİŞ
ORCUN’UN aracındaki müzik sisteminde sürekli Ahmet Kaya’nın ‘Kafama sıkar giderim’ adlı parçasının çaldığı bildirildi. Müzik sistemine takılı CD’de sadece bu parçanın kayıtlı olduğu, aynı parçanın aralıksız olarak çaldığı belirtildi. Otopside “intihar” kesinlik kazandı.
50 BİN TL’YE 100 BİN TL ÖDEMİŞ
ORCUN’UN bir tefeciden faizle 50 bin TL borç aldığı, faiziyle birlikte 100 bin TL ödeme yaptığı ileri sürüldü. Ancak tefecinin para istemeye devam ettiği, Orcun’un tefeciden kurtulabilmek için bazı kuyumculardan veresiye aldığı altınları da değerinin altında sattığı belirtildi. l

Akın BAYCAN
ALANYA’DA kuyumcu dükkanı bulunan kişi, otomobilinin içerisinde kalbine sıktığı kurşunla yaşamına son verdi.
Edinilen bilgiye göre olay, önceki gece saat 01.00 sıralarında Büyük Hasbahçe Mahallesi, Nevzat Bulut Özel Ağaçlandırma Sahası içerisinde meydana geldi. 06 MAP 66 plakalı otomobiliyle ormanlık alana gelen kuyumcu Yusuf Orcun (37), aracını park ettikten sonra eşini aradı ve 6 yaşındaki oğlu ile görüşmek istediğini söyledi. Bir süre oğluyla görüşen Orcun, ardından aracına “Çektiğim ekonomik sıkıntı yüzünden intihar ediyorum” yazılı bir not bıraktı. Daha sonra Orcun, ruhsatlı silahını kalbine dayayarak ateşledi.
Çevreden bir silah sesi duyulduğu ihbarı üzerine bölgeye giden Jandarma ekibi, yaptığı araştırma sonucu otomobilde Orcun’un cansız bedenini buldu. Jandarma ve Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı olay yerinde inceleme yaparken, Orcun’un aracındaki müzik sisteminde sürekli Ahmet Kaya’nın ‘Kafama sıkar giderim’ adlı parçasının çaldığı bildirildi. Müzik sistemine takılı CD’de sadece bu parçanın kayıtlı olduğu, aynı parçanın aralıksız olarak çaldığı belirtildi.
Evli ve 1 çocuk babası olduğu bildirilen Orcun’un cesedi otopsi için Alanya Belediyesi Morgu’na kaldırıldı. Otopside Orcun’un intihar ettiği kesinlik kazandı.
Orcun’un cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Adana’ya götürülecek.
50 BİN TL ALMIŞ
100 BİN TL ÖDEMİŞ
Yapılan araştırmada, Orcun’un mal borcundan dolayı bir tefeciden faizle 50 bin TL borç aldığı, zamanında ödeyemediği senetlerden dolayı faiziyle birlikte 100 bin TL ödeme yaptığı ileri sürüldü. Ancak tefecinin para istemeye devam ettiği, Orcun’un tefeciden kurtulabilmek için bir süre önce tanıdığı bazı kuyumculardan veresiye aldığı altınları değerinin altında sattığı ileri sürüldü. Orcun’un, veresiye aldığı altınları da değerinin altında satmasıyla çıkmaza girdiği, intiharın bu nedenle gerçekleştiği iddia edildi.
TEFECİ ZANLISI AİLE
GÖZALTINA ALINDI
Canına kıyan kuyumcu Yusuf Orcun’a faizle para verdikleri iddiasıyla üç kişi gözaltına alındı. Olayın ardından Orcun’un yakınlarının ifadeleri doğrultusunda yakalanan Ş.H.O, eşi F.O. ve kızları S.O. polis tarafından gözaltına alındı. Karakolda sorguları tamamlanan zanlılar, adliyeye götürüldüler. Tefeci zanlısı karı-koca ve kızları, nöbetçi savcı tarafından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildiler.
“İNTİHAR OLAYLARI ARTABİLİR”
Alanya Kuyumcular ve Gümüşçüler Odası Başkanı Serdar Köseoğlu, meslektaşının intiharıyla ilgili Yeni Alanya’nın sorularını yanıtladı. Köseoğlu, “Öncelikle sevgili arkadaşımız Yusuf Orcun’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. İşler iyiyken esnafın yanında olan bankalar, işler kötüyken bu yaklaşımdan uzaklaşıyorlar. Ankara da sessiz kalıyor ama tablo ortada. Günümüzde bir çeki yazılan ya da senedi dönen esnafımızın hemen üstü çiziliyor ve bankalar tarafından kara listeye alınıyorlar. Bu zor günlerde desteğe ihtiyacı olan esnaf yalnız bırakılıyor. Buna bir çözüm bulunmadığı takdirde, intihar olayları artabilir. Esnafın sıkıntısına acilen bir çare bulunmalı” şeklinde konuştu.
“PSİKOLOJİK DESTEK İSTEYEN
ESNAF SAYISI YÜZDE 80 ARTTI”
Alanya Psikolojik Danışma Merkezi sahibi Psikolog Alper Günay, Yeni Alanya’ya yaptığı açıklamada “Son aylarda ekonomik kriz nedeniyle bize başvuran esnaflarımızın sayısında yüzde 80 oranında artış var” dedi.
Esnafın maddi çöküş içerisinde olduğunu söyleyen Günay, “Maddi sıkıntıyla birlikte sosyal ilişkiler de bozuluyor. Sosyal destek sistemleri ortadan kalkıyor. Yani, ekonomik sıkıntının aile hayatını olumsuz etkilemesi, borç isteyecek korkusuyla arkadaşlarının uzaklaşması sonucu kişi kendisini yalnız ve çaresiz hissediyor. İntihardaki amaç yaşamdan uzaklaşmak değil, kendine acı veren gerçeklerden uzaklaşmaktır. Yani intihar kendi gerçeğini değiştirme konusundaki çaresizliğin anlatımıdır. Bu noktadan baktığımızda, insanların kendilerini çaresiz hissetmelerine engel olacak destek mekanizmaları olsaydı, ekonomik kriz kaynaklı intiharların büyük bölümü engellenebilirdi. İntihar insanın kendisini cezalandırması değil, çaresizliğin dışa vurumudur. Çaresiz bırakılmayan kişi intihar etmez. Bu unutulmamalı ve meslek odaları içinde destek sistemleri oluşturulmalı. Esnaf hem ailesi, hem de devlet tarafından çaresiz bırakılıyor. Çözüm üretilmeli. Üzülerek şunu belirtmeliyim ki, daha önceki röportajlarımızda bu durumu öngörmüştük. Bu intihar ekonomik kriz sürecindeki son intihar olmayacaktır. O nedenle acilen önlem alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir