KİMLER PSİKOLOG ÜNVANINI KULLANABİLİR?

Diyelim ki kendinizle ve sevdiklerinizle ilgili özel sorunlarınızı paylaşıp profesyonel yardım almak istiyorsunuz. Ama psikolog olduğunu ileri süren birkaç kişi olduğunu buldunuz. Bazı arkadaşlarınız da size bu kişileri tavsiye etti. Neye dikkat etmelisiniz? Maalesef bu konuyla ilgili biz psikologlar çok sıkıntı yaşıyoruz. Maalesef halkımız bu konuda yeterli bilgiye sahip değil. Türkiye’de, profesyonel psikolojik yardıma başvurma son yıllarda yeni yeni ivme kazanmaya başladı. Bu durumu farkeden belli kimseler birçok yerde kendilerine danışma merkezleri açmaya başladı. Kedimizle, evliliğimizle, çocuklarımızla ilgili yardım talebinde buluduğumuz ve bu hizmet için para ödediğimiz insanlar acaba ne kadar uzman? Ne yazık ki Alanya’da şu an bu ünvanı kullanan ancak psikolog olmayan insanlar mevcut. “Herhangi bir ticari kaygıdan dolayı bizi karalıyor” şeklinde söylemler oluşmasın diye bu kişilerle ilgili yasal bir işlem başlatmadım ya da bu kişileri afişe etmiyorum.

Değerli Alanya Halkı, bu durumla ilgili sadece şunu söylemeyi kendime borç biliyorum: Üniversitelerin psikoloji bölümünü bitirmeyen kimselere PSİKOLOG ünvanı verilmez.

Lütfen kendisini size psikolog olarak tanıtan kimselerden psikoloji lisans diplomasını göstermesini isteyiniz. Sizin hayatınızla ilgili size bulanacağı telkinleri dikkate alacağınız kişilerin, uzman olarak gördüğünüz kimselerin diplomasında lütfen “…PSİKOLOG ÜNVANI VERİLMİŞTİR” şeklinde bir ibare yer almasına önem veriniz.

SAYGILARIMLA.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir