ALANYA Psikolojik Danışma Merkezi Psikoloğu Alper Günay, Yeni Alanya’nın dünkü sayısında manşetten yer verdiği “Bir garip olduk” başlıklı haberin adından değerlendirmelerde bulundu.

Haberde, Alanya’da taciz ve tecavüz iddialarının artmaya başladığına, son olarak da Danimarkalı bir turistin hamamda taciz edildiği iddiasına yer verilmişti.

Alanya Psikolojik Danışma Merkezi Psikoloğu Alper Günay, tacizciliğin psikolojik bir rahatsızlık olmadığını söyledi. Günay, “Ancak Frottörizm (sürtünmecilik) adı verilen psikolojik bir rahatsızlık var. Frottörizm, erkeğin cinsel organını giyinik kadın vücuduna temas ettirmesi sonucu cinsel tatmin yaşaması olarak tanımlanır. Bu tür kişiler daha çok otobüs gibi kalabalık ve hareketli yerleri tercih ederler. Bu kişiler cinsel dürtülerine göre davranırlar. Ancak taciz olaylarında bu durumlar söz konusu değildir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Alanya’ya çalışmak için gelenler, burada alışkın olduğundan farklı bir yaşam biçimi görüyor ve farklı kültürlerden insanlar tanıyorlar. Özellikle buraya gelirken çevresinden duydukları, kişiyi farklı beklentiler içerisine sokuyor. Alanya’da cinselliğin sınırsız olduğunu düşünenler, kendisini buraya geldiğinde yabancı bayanlarla birlikte olacağına kendini şartlandırıyor. Yabancı dilleri olmayan bu kişiler, kendilerini ifade edebilmek için vücut dillerini kullanıyorlar. Diskolarda yabancı uyruklu bayanların rahat davrandıklarını gözlemleyen şahısların beklentileri yükseliyor ve harekete geçiyorlar. Cinsel tacizde bulunan kişiler de, yabancı kadınlara rızaları olmaksızın fiziksel temasta bulunmanın normal olduğu fikrine kapılıyorlar” dedi.

Yabancı uyruklu vatandaşların sıcak ve samimi davranışlarının cinsel davet olarak algılandığını bildiren Günay, bu duruma kültür farklılığının neden olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir