Alanya Psikolojik Danışma Merkezi psikologlarından Sinem Çelenk, ekonomik krizin teğet geçmediğini belirterek, “Kontrol edilemeyen bir anlık öfke yıllara mal olabilir” dedi.

Turizm sezonunun sona ermesinin ardından sezondan beklediğini bulamayan vatandaşların 2009 sezonunun açılmasını beklediğini kaydeden Çelenk, “Birçok esnaf ilçede kepenk kapatırken, birçoğu da kredi borçları nedeniyle zor günler geçiriyor. Ekonomik kriz teğet geçmedi, insanların duygu durumunu olumsuz etkiledi.

Krizler insanların sorunlarla baş etme stratejisinde bozulmalara yol açmaktadır.

Evine ekmek götüremeyen babanın karısına gösterdiği tepki, zamanla çocuklar tarafından da model alınıyor. Evde başlayan bu saldırgan davranışlar, kişinin çevresine de yansıyor. Özellikle ekim ayından bu yana bu tür vakalarda artış görülmesine neden olmaktadır. Yaptığım araştırmalar sonucunda saldırganlık yaşının ilkokul seviyelerine kadar ulaştığını düşünürsek, ekonomik kriz sadece büyük şirketleri değil, aslında hepimizi bir yozlaşmanın içerisine sokmuştur” dedi.

Krizin yarattığı çözümsüzlüğün insanların birbirlerine karşı olan diyalogunu kötü yönde etkilediğini belirten Çelenk, “İnsanlar çatışma çözümlerinde sözlü iletişim yerine farklı yollara başvuruyor.
Günümüzde sıklıkla karşılaşılan bu olayların nedeni insanların birbirine karşı empati yeteneğini yeterince kullanamamasından kaynaklanıyor. Bu dönemde özellikle olaylara sakin yaklaşılması büyük önem taşıyor. Herhangi bir problemle karşılaşıldığında karar verme mekanizması aktif olarak kullanılabilmeli, olası davranışların sonuçları değerlendirmelidir. Önemsenmeyen bir iki saniye, pişmanlıkların artarak geçmişin hatalı sayfalarına bir çizgi daha atmaktadır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir