Kübra DUMAN

ALANYA Psikolojik Danışma Merkezi sahibi Psikolog Alper Günay, son günlerde yaşanan intihar ve cinayet olaylarını değerlendirdi.
Artan asayiş olaylarını ilçenin ekonomik durumuna ve havaların ısınmasına bağlayan Günay, yaz döneminde insanların daha fazla dışarı çıktıklarını, daha fazla kişi ile temas kurduklarını belirtti. Günay, “Anti-sosyal insanlar suç işlemeye mehilli oluyorlar. Bu tür insanlara, ülkemizin doğu ve güneydoğu bölgelerinden turizm sektöründe çalışmak üzere Alanya’ya gelenler ancak iş bulamayanlar arasında rastlayabiliyoruz. Suç işlemeyi alışkanlık haline getiren anti-sosyal kişiler, çoğu zaman cezalandırılarak infaz kurumlarında muhafaza edilirler. Ancak, çeşitli yasa boşluklarından yada aflardan yararlanarak rehabilite olmadan tekrar sokaklara dönerler” dedi.
2 gün önce yaşanan taksici cinayetini talihsizlik olarak nitelendiren Günay, “Alanya’da Avrupa Birliği standartlarında taksicilik yapılmalı. Ayrıca, özellikle vücudunda jilet izi ve kendi yaptığı anlamsız dövmeler bulunan insanlardan uzak durulmalı” diye konuştu.
İntihar olaylarına da değinen Günay, şöyle devam etti: “İnsanların intihar etmelerindeki ilk neden, dikkat çekmektir. Dikkat çekmek isteyen bireyler intihar için genelde ilaç almayı tercih ederler. Bu yola daha çok ailesi, arkadaşı yada sevgilisi için ergenlik dönemindeki gençler başvururlar. Bir diğer intihar şekli ise bireyi ölüme kesin götürür. Bunun için insanlar daha çok ateşli silahları yada kendisini asmak için ipi tercih ederler. İntihar vakaları kadınlarda erkeklere oranla 4 kat fazla gözlenirken, ölümle sonuçlanan girişimlerde ise erkeklerin sayısı kadınlara oranla 2 kat daha fazla.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir