Kadın ve erkek… Simgeler farklı, anlayışlar farklı, dünyaya bakış açıları farklı… Ama hep beraber. İşte, dünyanın bu kuralı baştan beri hep aynı. Her zaman birlikte olmak zorunda olan bu farklı cinsiyet arasındaki kurallar da her dönemde değişir. Kadının rolünün ön planda olduğu nadirdir. Ama kadın, kadın olarak oyununu perdenin önünde değil de arkasında oynadığı zaman her daim başarandır. Yani kadın lider değil de lideri yaratan olduğu zaman kadın olarak başarısına ulaşır. Demiştik ya bu bir oyundur diye… Bakalım nasıl oynanmış bu oyun:
İlişki ister beraberlik olsun isterse evlilik her zaman bir seçim… Her zaman da erkek kadını seçen olmuştur. Kadın ise bu seçimde başarılı olmaya çalışır. Bu durum ilk çağ kominal toplumlarında istisnai bir hal almış sadece. Bu topluluklarda kadın çadırdaki erkeği seçmiştir. Bunun dışında tarihte böyle bir olaya pek rastlamıyoruz. Bu istisnai durum dışında seçilen hep kadın olmuştur.
Kadın en iyi erkek tarafından seçilen en iyi kadın olabilmek için oyun oynar, süslenir, cilve yapar, yemek yapar… Takılar, mücevherler, moda… hep aynı şey içindir. Eğer iyi bir gözlemci iseniz halen aynı şeyi yaşamaya devam ettiğimizi görebilirsiniz. Amaç halen aynı. Rus edebiyatı bize bu düşünceyi çok güzel örnekler: Rus kadını evlenme çağına geldiği zaman kız okullarına gider. Burada el işleri, yemek yapımı, bir müzik aletini çalmayı(bu genelde piyanodur) öğrenir. Okulların önceliği farklı farklıdır. Bazıları müzik aletini ön plana koyar, bazıları el işini ama düşünce hep aynıdır. Seçilmeyi en iyi şekilde gerçekleştirmek. Tabi her şey seçilene kadar devam ediyor. Yeni evlenmiş ya da herhangi bir beraberliği olan kadınlara şöyle bir bakın. Kılık kıyafet, kuaför derken bütün yaşamını bakıma(seçilmeye) adayan kadın beraberlikten, evlilikten kısa bir süre sonra bütün bunlardan vazgeçer. Artık tırnağında ojeye, dudağında ruja ya da en pahalı kıyafetlere gerek kalmamıştır. Ama hayat bu kadar özensiz değildir. Hayat devam ediyor ve bize ne getireceği belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir