Doktor raporu kargaşası

66 aylık çocuğunu okula göndermek istemeyen Alanyalı veliler, aldıkları raporlarla Milli Eğitim’in yolunu tutuyor. THD Başkanı Şencan, ‘Veliler çocuklarına sahip çıksın’ derken, Eğitim Sen Temsilcisi Koca, “Köseoğlu, tam eğitim sistemini savunurken şimdi neden yarım eğitimi savunuyor?” dedi. Psikolog Günay ise “Çocuklarda fobi oluşacak” dedi

BU yıl uygulanmaya başlanacak olan 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte 66 aylık çocuklarını okula göndermek istemeyen veliler rapor alıyor. Alanya Devlet Hastanesi‘ndeki çocuk psikiyatrisinin verdiği raporu almak isteyen veliler, önce hastane, ardından ise Alanya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yolunu tutuyor. Her gün ortalama 15-20 dolayında velinin müracaat ettiği Alanya Devlet Hastanesi‘ndeki çocuk psikiyatrisi doktoru, 66 aylık çocuğunu okula göndermek istemeyen  velilerin isteği doğrultusunda gerekçelerini haklı bularak çocuklara rapor veriyor. Verilen raporla ailelerinin yaş nedeniyle okumasını uygun görmediği çocukların okula gitmeleri engelleniyor. Daha önce sadece devlet hastaneleri tarafından rapor verilirken, yoğunluk nedeniyle 27 Ağustos’ta yayınlanan genelgeyle özel hastanelerde bulunan çocuk uzmanı doktorlarının da rapor vermelerinin önü açılmış oldu. Hastane yetkilileri ise normal şartlarda yoğunluk olan çocuk psikiyatrisi bölümünde oluşan yığılmanın önüne geçmek amacıyla vatandaşların diğer özel hastanelerde bulunan çocuk uzmanı doktorlarına da rapor için müracaat edebileceklerini belirtti.
‘KAOS DÖNEMİ BAŞLIYOR’
Tüketici Hakları Derneği (THD) Alanya Şubesi Başkanı Cemal Şencan yeni eğitim sistemi olan 4+4+4 ile eğitimde kaos döneminin başladığını söyledi. Henüz kendi ihtiyaçlarını göremeyen çocukların okula başlamasının çocukları okuldan soğutacağını vurgulayan Şencan, “Çocuklarımızı çok zor günler bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu uygulamadan geri adım atmalı. Bir kısım velilerimiz çocuklarını okula göndermemek için doktorlardan rapor alabilmek için kuyruk bekliyor. Bir kısım veli ise uygulama başladığı zaman çocukları ile birlikte sınıfa gireceğinden emin. Henüz kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan çocuklar okula gönderilme çabasında. Bu çocukları erkenden okula alma çabaları nedir? Milli Eğitim Bakanı’nın amacı çocuklara iyi hizmet, iyi eğitim vermek değil. Eğitimde kaos yaratılarak velilerimiz başka çıkış yollarına sevk ediliyor. Okullardaki çocukların kullanabileceği tuvaletler, lavabolar, sıralar yani okulun fiziki şartları bu çocukların normal eğitim görmesine olanak tanımıyor. Velilerimizi çocuklarına sahip çıkmaya çağırıyorum” dedi.
YAŞ FARKLILIKLARI SIKINTI YARATACAK
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN) Alanya Şube Temsilcisi Ali Koca pedagojik nedenlerden dolayı bu eğitim sistemine karşı durduğunu belirtti. Koca, “1-15 Eylül tarihleri arasında yapacağımız bir kampanyamız var. Okullarımız imam hatip okullarına dönüştürülecek. Bu konuyla ilgili sıkıntılarımız var.  Bu eğitim sisteminde kırılmalar var ve bu hala devam etmekte. Ben de pedagojik nedenlerden dolayı bu eğitim sistemine karşı duruyorum. İlkokula başlayacak olan öğrencilerimizin 5 yaş grubuna çekilmesiyle aynı sınıfta aralarında 1 yaş 2 yaş farkı olan çocuklar olacak. Farklı yaş gruplarındaki çocuklarımız aynı sınıfta eğitim görecek. İkinci dört de ise, soyut gelişme yaşı 12 yaşında başlar. 12 yaşından önce çocuklarımız tercih yapamaz. Öğrencilerimiz ancak eğitim verilir. Öğrencilerimize erken yaşta meslek seçimi sunuluyor. Farklı alanlardan başka öğrenciler ezber yöntemleri ile öğrenmiş olacak. Meslek liseleri stajyer öğrenciler alıyor. 10 işçi de çalıştırsa bir iş yerine istediği kadar öğrenci alıyor. Daha ucuza işçi çalıştırma amacı güdüyorlar. ‘Sen bu işi öğrenmek için buraya geldin’ diyerek stajer öğrenciler çalışacak, kendileri ise çalışmayacak. Lise öğrencisi 2 yıl üst üste kaldığı zaman açık öğretimden devam edebiliyordu. Fakat şimdiki öğretim sisteminde açık öğretimin yolunu açtılar ve bu zorunluluk artık yok. Açık öğretimin önünün açılması demek kız çocuklarımızın eve hapsedilmesi demek. Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi, örgüt evleri olaylarının çoğalması demek. Temelden düşünülmediği için sorunlar yaşanacak. Alanya Milli Eğitim Müdürüm İbrahim Köseoğlu tam eğitim sistemini savunurken şimdi neden yarım eğitimi savunuyor?” şeklinde konuştu.
‘OLUMSUZ SONUÇLARA NEDEN OLUR’
Birinci sınıf öğrencilerinin ders formatının biraz daha düşürülerek, anaokulu eğitimi düzeyine getirilmesi gerektiğini anlatan Psikolog Alper Günay ise, “İlkokula başlayan çocuklarımızda yeni eğitim sisteminin öğrencilere yaşatacağı sıkıntılar büyük. 5 ve 5 buçuk yaşındaki çocuklar ilk hafta sıkıntı çekecekler. Çocukların okula gidebilmesi için kendilerinin hazırlanabilmesi, ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekiyor. Oyun yaşındaki çocukların bulunduğu bir ortam değişecek. Anaokulu formatına yakın bir eğitim sistemi olmaz ise öğrenciler çok zorlanacak. İlkokul müfredatında çocuklar kesin anlamda okuldan soğuyacaktır. Yazı yazarken kasları henüz zayıf olduğu için çocuk yorulacak. Sonuçta çocuklarımızda okula karşı bir fobi oluşacak. Okullara karşı olumlu bakış izlenilmeyecek. Anaokuluna giden öğrenciler 15-20 kişilik bir sınıfta eğitim görüyorlar. Fakat şimdi anaokuluna gitmemiş olan öğrencilerimiz de olacak. Onlar da bir anda 40-50 kişilik sınıflarda eğitim görecek. Derslere yaşlı hocaların girmesi de öğrenciler üzerinde bir başarı sağlamaz. Bu, çocuklarımızda olumsuz sonuçlara neden olur. Çocuğun geçiş aşaması olarak anasınıfına gitmesi gerekir. Ama anaokulu yaşındaki çocuklarımız ilkokula giderek ders işleyecek. Çocuklarımız her sabah kalktığında bahaneler üretmeye başlayacak. Çocuk okula gitmek istemeyecek. Çoğu aileler 5-7 yaş arasındaki çocuklarının hiperaktif olmalarından dolayı endişelenirler. Aslında o yaşlardaki çocuklarımız daha gelişim çağında oldukları için enerji doludurlar. Bazı okullarda sabahçı öğlenci eğitim sistemi olacak ama bazıları ise eski formatında eğitime devam edecek. Koleje giden çocuklarımız olacak. Bu çocukların devlet okulundaki çocuklarla aralarında problemler yaşanacak. Çocuklar onlar erken geliyor daha çok oyun oynuyorlar diyebilecek. Sıkıntıların ortadan kaldırılabilmesi için birinci sınıfa başlayacak olan öğrencilerin aileleri tarafından alıştırılmaları gerekiyor. Ailelerin çocukları kendi alışverişini yapabileceği, ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir duruma getirmesi gerekiyor. Birinci sınıf öğrencilerinin ders formatının biraz daha düşürülmesi gerekiyor. Bu eğitim biraz anaokulu eğitimi gibi olmalı. Bu öğrencilerin okula alıştırılabilmesi için gerekli. Yine o yaştaki çocuklara sınıf öğretmenleri yerine anaokulu öğretmenleri ya da çocuk gelişimi mezunu insanların ders vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir