Aşırı sıcaklar ve yüksek nem, stres ve siniri de tetikliyor. Termal stres olarak adlandırılan bu durum, yaz aylarında psikoloji üzerinde de önemli değişimlere neden oluyor. Alanya Psikolojik Danışma Merkezi psikologları bu durumlarda vatandaşların neler yapabileceklerini ATV Haber’e anlattı.
 

Sıcak havalar ve yüksek nemin termal stres yarattığını, bunun da tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme, dikkat eksikliği gibi sorunlarla kendini gösterdiğini belirten Alanya Psikolojik Danışma Merkezi Psikoloğu Alper Günay, termal stresin yoğun zihinsel yorgunluk, kolay yorulma, çabuk sinirlenme, baş dönmesi, baş ağrısı gibi şikayetlere de yol açtığını söyledi.
Psikolog Çınar Bağcı ise, sıcaklığın insan üzerindeki etkilerini 3 ana temada sıraladı. Sıcaklığın fizyolojik psikolojik ve davranışsal olarak insanı etkilediğini belirten Bağcı, “Sıcaklık insan üzerinde tahammülsüzlüğü artırarak, şiddet olaylarının artmasına neden oluyor” açıklamasında bulundu.
Psikolog Ece Şahin ise yaz aylarıyla beraber artan sinir ve stresten kurtulmak için vatandaşlarımızın daha çok sıvı tüketmeleri gerektiğini belirtti. Sıcaklıkların uyku bozukluğuna da yol açtığını belirten Şahin, “Bunun içinse akşam yiyeceklerine dikkat etmeli ve bol bol duş alınmalı” dedi.

psikolog alanya sıcaklık depresyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir